Školní kuchyně

 

Ve školce zajišťujeme celodenní stravování. Děti mají v průběhu svačin nabídku čerstvého (v zimním období sušeného) ovoce, zeleniny, semínek. Dbáme na dostatečný přísun vhodných tekutin. Děti mají celodenní přístup k čaji a vodě, kdykoli si mohou vybrané pití sami, případně s asistencí učitelky – učitele, nalévat.

V naší školní kuchyni jsme si vědomi důležitosti toho, co jíme a jak jíme, a společně se snažíme vytvořit příjemnou atmosféru a dodržovat tradice a rituály, které jsou spojené s přijímáním potravy.

Děti dostávají pestrou stravu, která obsahuje především celozrnné obiloviny v rozmanitých podobách (kaše, zavářky do polévek, kváskový chleba, pomazánky, zdravé moučníky), ale i hlavní jídla jako nákypy, přílohy.

Z bílkovin preferujeme bílé maso a ryby a z rostlinných např. luštěniny, pro zpestření nabízíme dětem rozmanitá semínka.

Dbáme na dostatek zeleniny a ovoce,  pokud možno z místních zdrojů od českých farmářů. Snažíme se o stravování co nejvíce v souladu s ročními obdobími. Čerpáme zejména z místních zdrojů. Naše paní kuchařka se velmi detailně zabývá vhodnou kombinací jednotlivých surovin, tak aby strava byla hodnotná a pro děti přitažlivá, samostudiem si stále rozšiřuje obzory.

Ve školní kuchyni sladíme přírodním cukrem, medem nebo sirupy, a to v přiměřeném množství. Omezili jsme spotřebu másla a mléka a používáme spíše máslo přepuštěné, rovněž kvalitní oleje slunečnicové, řepkové a olivové. Z nemléčných nápojů dětem nabízíme např. rýžový, sojový, pohankový.

Dětem dáváme možnost si vybrat z pestré palety potravin. Přihlížíme k individuálním potřebám každého z nás (zdravotní důvody – bezlepková dieta, časté alergie na mléko) k rozhodnutí rodičů (vegetariánství, žádosti o omezování bílého cukru, masa, kravského mléka ve stravě dětí).

Usilujeme o rozmanitost a přitažlivost stravy. Předkládáme dětem stravu tak, aby měli možnost seznámit se s její přirozenou chutí, aby se jim i líbila. Vznikají tak originální pokrmy, které dětem chutnají.

K dochucení používáme bylinky a sůl v přiměřeném množství a ctíme, že čím jednodušší úprava, tím lépe. Ve finále pak dětem poskládáme pestrý talíř, který láká nejen svým zjevem. Jsme nadšení, že dětem chutná a těšíme se na další nápady.

© 2010-2012 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode